#güngüzelleştiren Sabah Rutinlerim

Güncelleme tarihi: 9 Eyl 2020

Girişimcilik ile ilgili kitapları okuduğumdan beri karşıma en çok çıkan YAP önerilerinden biri: SABAH RUTİNİN OLSUN; çünkü başarılı her kişinin ortak noktalarından biri de sabah rutinine sahip olan kişiler olmaları.


Mükemmel zaman yönetimine sahip olmadığım, çok disiplinli bir hayat yaşadığımı düşünmediğim için alışkanlık haline getirmeye çalıştığım, haftada bir kaç kez tekrarladığım rutinler beni çok enerjik hissettiriyor; hayatı dolu dolu yaşadığımın keyfini hissettiriyor bana. Bu yazıda; alışkanlık oluştur, 21 gün, 66 gün (çeşitli araştırmalara göre bir alışkanlığın oluşması 21, bir diğerinde 66 gün) hesaplarını yap, bir kere yaparsan her zaman yaparsın, rutinsiz yaşama gibi konulardan söz etmek değil amacım. Bana iyi gelen rutinleri, deneyimlediklerimi, fikir sahibi olduklarımı paylaşmak için yazıyorum. İçinden belki biri sana da iyi gelir ve gününü güzelleştirir.


54321! BAŞLA

Alarmsız uyanamayanlardanım. Bıraktığım an 12 saat bile uyurum. 8 saat uyku yeter de artar diye düşündüğüm için alarmım hafta sonu dahil çalar uzun zamandır. O alarm çaldığı an aslında o günümü gerçekten nasıl geçirmek istediğime karar verdiğimi bir kitapta anladım: Mel Robbins: The 5 Second RuleGerçekten nasıl bir gün geçirmek istiyorsun? Hayatı ertelemek, bahanelere saklanmak mı tercihin yoksa harekete geçip bir yolunu bulmaya çalışmak mı?

Çok kitap okuyan biri olarak ''hayatımı değiştiren kitap'' olayına senelerce inanmadım. Yağmurlu bir New York günü bir anda karşıma çıkan Amazon Store'a girdiğim an büyülenmiştim. Beni bir kitapçıya, kırtasiyeye bırakın; tüm günümü geçiririm; yüzümde bir karış gülümseme, içimde aşırı bir coşku ile. Bana iyi gelecek bir kitap almak istiyorum niyeti ile dükkanda gezdim. Bir kaç seçenek arasından bu beyaz kitabı almaya karar verirken, hayatımdaki çok büyük değişikliklere katkıda bulunacağını bilmiyordum.

Kitabın genel özeti aslında hayatta hiçbir aksiyonumuzu, düşüncemizi ertelememeliyiz. Beynimiz hepsini ertelemek için bize nedenler sunuyor, belki de olmayacak senaryoları üretiyor. Beynimize izin vermeden içimizden 54321 diye sayıp aksiyona geçmeliyiz. Özellikle sabah çalan alarm günün seyrine karar veriyor. Alarm çaldığı an içinden 54321 diye sayıp yeni bir güne başlamak, ertelememek de ya bir yarım saat daha uyuyayım ile başlayan bahaneler üretmek de bizim kararımız.


Beni tanıyıp, takip eden, konuşmalarımı dinleyen ya da ürünlerimi gören herkesle her defasında tekrar tekrar paylaştığım Mel Robbins TED X konuşması linki.


BİR NEFES AL

Alarmı ertelemedim, günün en büyük başarılarından birine imza attım ve gün başladı. Ocak ayından bu yana neredeyse her sabah meditasyon yapıyorum.

Çok nadir atladığım gün olan bu rutin bana en iyi gelenlerden sanırım. Kendimi daha dengede, daha sakin, daha keyifli hissediyorum; o 5 ya da 15 dakikayı nefes alıp vererek kendime ayırdıkça.

Kullandığım Meditopia uygulamasının linki.


TELEFONUNA BAKMA

Meditasyon bitti, tabii ki aklımda sabah kimden mesaj gelmiş, gruplarda ne konuşulmuş, instagramdaki son postuma kaç like gelmiş, twitter gündeminde ben uyurken neler olmuş... Bu konuda çok başarılı olamasam da haftada bir iki kere elimden geldiğince uyandığım ilk 1 saat telefonuma bakmamayı deniyorum.

Bu konuda Youtube'da Jim Kwik 'in videosunu izlemeni öneririm. Beynin en yaratıcı zamanının sabah saatleri olduğuna dair fikirlerini detayları ile anlattığı bu video sabah uyandığım an telefona bakmak yerine çok daha verimli işler yapabileceğimin ilhamı oldu bana.

Jim Kwik Youtube video linki


SEVGİLİ GÜNLÜK

Ben 15-16 yaşıma kadar hep günlük tutardım. Büyüdükçe bu alışkanlığımı kaybettim. Estel'in Dişil Döngü Defteri yeniden başlamak için bir fırsat oldu bana. Estel'in kadınlara özel olarak tasarladığı döngü takvimini kullanarak, hayatımdaki döngüleri farkına varıyorum uzun zamandır. Menstrüasyon döngümle birlikte doğanın, Ay evrelerinin, rüyalarımın, hislerimin döngüsünü keşfetme fırsatı bulduğum bu deftere, sabah ilk iş kısaca rüyalarımı, yaptıklarımı ve ruh halimi yazıyorum.

Dişil döngü defteri