top of page

Pygmalion Etkisi Nedir ?

Güncelleme tarihi: 3 Nis 2022


Neden hep korktuğum başıma geliyor diyen herkesi bu yazıyı okumaya davet ediyorum çünkü bugün halk arasında kendi kendini gerçekleştiren kehaneti, Pygmalion Etkisini konuşacağız.


Pygmalion Etkisi en basit tabiri ile kişinin en çok neyi beklerse onun gerçekleşme olasılığının daha fazla olacağını söylüyor. Bireyin motivasyonunu doğrudan etkileyen beklenti etkisi sosyolog Robert King Merton’a göre hem kendimizin hem de başkalarının davranışlarını fazlasıyla etkileyebiliyor.


Karşınızdaki kişiye karşı olan pozitif beklentileriniz kişinin performansını pozitif yönde etkilerken, negatif beklentileriniz kişinin performansını negatif yönde etkileyebilir. Bu durumda öğretmenin öğrenciden, ailenin çocuğundan, yöneticinin ekibinden beklentisi neyse gerçekleşecek olan performansta ona benzer olacaktır.


Örneğin, yöneticiniz sizin bir davranışınız, fikriniz ya da çalışmanızda başarılı olma potansiyelinizi keşfederse size yaklaşımı psikolojik olarak değişir. Fikirleriniz daha çok önemsenirken hatalarınız da daha fazla tolere edilebilir. Üstesinden gelebileceğiniz düşüncesi ile size daha fazla iş üretme fırsatı tanınabilir, size verilen geri bildirimler daha yapıcı olurken toplantılarda da size daha çok söz hakkı sunulabilir. Böyle bir ortamda da dışsal motivasyon olumlu olduğu için kişinin içsel motivasyonu da olumlu yönde gelişiyor.


Yüksek beklentiler bireyin performansında yükselişe neden oluyor. Bu durumda kişi kendisine güveniyor, potansiyelini sonuna kadar kullanıyor. Olumsuz beklentiler de ise kişinin motivasyonu düştüğü için kendine olan güveni zedeleniyor ve kişi yapabileceğinden daha azını yapmaya başlıyor ve kısaca yine Pygmalion Etkisi maalesef ki başarıya ulaşmış oluyor.En başta söylediğim gibi sadece çevremizi değil kendimizi de bu konu da çokça etki altına alabiliriz. Bir başarının gerçekleşmesinde en etkili ve uzun süreli olan içsel performansımızdır ve bu performans içsel motivasyonumuza bağlıdır. Bu nedenle bireyin başarılı olabilmesi için mutlaka içsel motivasyona dolayısıyla yüksek olumlu beklentiye ihtiyacı olacaktır. Farkında olmasak da başarımız ve başarısızlığımız kendimiz ve gelecekle ilgili beklentilerimiz, hayal ve isteklerimizle ilişkilidir. “Ne ekersen onu biçersin.” atasözü de aslında yıllar önce atalarımızın Pygmalion Etkisini keşfettiğini gösteriyor :)


Pek çok kişisel gelişim uzmanı veya danışman motivasyon eksikliği yaşayan veya hep başıma kötü olaylar geliyor diyen karamsar kişileri bu kehanetten kurtarmak için geleceğe yönelik olumlu hayaller kurdurur. Hatta hayal panosu, kariyer panosu, vizyon panosu ve benzeri şekillerde duymuş olabileceğiniz beklenti panoları hazırlatırlar.


Pek çok kurumsal şirket yeni bir seneye başlamadan önce çalışanlarına bu tarz çalışmalar yaparak yeni yıla daha olumlu beklentilerle başlamayı hedefler.

Peki Pygmalion Etkisini olumluya çevirmek için ne yapmalıyız ?

1-Her zaman kendine ve iyi olmasını düşündüğün şeye inan. Büyüklerimiz kötüyü düşünme der ya, tam olarak öyle ! Evrene iyi enerji vermek çok önemli.

2-Kendine kısa,orta ve uzun vadede hedefler belirle. Hedef belirlemek motivasyonunun artmasına neden olacaktır.

3-Dış beklentiler senin motivasyonunu düşürüyorsa onlarla konuş. Senin hakkında neden olumsuz düşüncelere sahip oldukları hakkında fikir alman senin kendini daha iyi görmeni, motivasyonunu düşürmeden daha da hırslanarak çalışmanı ve başarmanı sağlayacak.

4-Olumlu beklentiler üretmek kadar olumsuzluklarla da yapıcı şekilde mücadele etmeyi öğren. “Yine mi beni buldu?” gibi seni ve kaderini de kötü etkileyebilecek cümleler yerine “Bu başarısızlıktan nasıl bir ders çıkarabilirim, nerede hata yaptım?”ı düşün. Böylelikle gelişim alanlarını ve eksiklerini tespit ederek kişisel ve mesleki gelişimine katkıda bulunmuş olacaksın.


Bilim insanları Pygmalion Etkisi ile beklentilerimizi kontrol altına alabildiğimiz takdirde aslında yaşamımızı da kontrol altına alabileceğimizi savunuyor. Umarım hepimiz bu etkiyi olumluya çevirir ve potansiyelimizi kullanabiliriz.

38 görüntüleme0 yorum
bottom of page