top of page

Lider ve Yönetici Arasındaki farklar nelerdir ?

Güncelleme tarihi: 3 Nis 2022


İş yaşantısında birbirini tamamlayan iki kavram vardır, ilk duyduğunuzda iki kavramın da çok farklı olduğunu düşünürsünüz fakat arasındaki farklar nedir diye sorduğumuzda 2’den fazla maddeyi zor sayarsınız. Peki, nedir bu son yıllarda epey karşımıza çıkan iki kelime: Lider ve Yönetici.

Lider; elindeki güç, bilgi, deneyim ve tecrübe ile çevresini etkiler; taşın altına elini koyar ve gerekirse zor kararların ve sonuçların arkasında durmayı bilir. Yönetici ise bir birimin sorumlusu konumundadır. Göreviyle alakalı olarak gözetim ve denetimde bulunan kişidir.

Yöneticiler başkalarına karşı da sorumlulukları olduğu için çok fazla risk almaktan kaçınır, mevcut düzeni kabul eder ve eksiksiz işlemesi için çalışır, rutin düzeni severler. Kısaca iyi idarecidirler. Liderler ise yenilikçidir, mevcut düzeni sorgulamayı, geliştirmeyi ve risk almayı severler. Orijinal fikirler her zaman ilgilerini çeker.Yöneticiler, ekibini en doğru şekilde motive ederler. Genelde takdir ve ödüllendirme sistemini kullanır bir karar verilirken toplantılar sonucu tüm çalışanların düşünceleri ışığında adaletli tercihler yapar. Liderler ön planda olmayı sevdiği için bencil gibi görünür fakat aslında bizcil’dirler, ekibin daha iyi olması için inisiyatif alıp bu kararı uygularlar. Sonuç ekip için kötü olacaksa bile bu kararın arkasında yine lider durur. “Hata bende.” erdemine sahiptirler.


Yöneticiler genelde işe, koordinasyonun eksiksiz ilerlemesine, sistemin işleyişine odaklanır. Sistemin doğru ilerlemesi onlar için gerçek başarıdır ve işin tekniğini çok iyi bilirler. Liderler şirket programlarını ve hedeflerini kendileri oluşturur, çok yönlü düşünür. Ayrıca iş dışında ekibiyle de en ince ayrıntısına kadar ilgilenir ve insana odaklanır.


Liderler daha çok geleceğe odaklanır, hedefleri vardır ve o hedefler doğrultusunda ilerler. Ekibin şu anda başarısız olması onlar için ileride büyük başarılara imza atacaklarsa çok önemli değildir. Yöneticiler ise bugün için çalışır. Bugün kazanılan başarılar ve karlar onlar için daha önemlidir.
Lider olmak için liderlik nitelikleri gerekirken, yönetici olmak için hem liderlik hem de yönetsel niteliklere sahip olmak gerekir. Örneğin bir yönetici görevleri devrederek ve sorumlulukları buna göre bölerek çalışanların yeteneklerini kendi avantajlarına kullanır. Bu da çalışanlarının maksimum üretkenlik elde etmelerine ve performanslarından memnun olmalarına yardımcı olur.


Yukarıda da görüldüğü üzere Lider ve yönetici iki farklı kavram olmasına rağmen birbirini tamamlayan ve bağ kuran iki önemli karakterdir. Unutmayın ki işini severek yapan insanlar hayatlarında her zaman iyi bir lider ya da yönetici olabilmiştir.37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page