top of page

İlham Veren Kadın Mucitler

Güncelleme tarihi: 28 Şub 2022

Günlük yaşantınızda kullandığınız binbir çeşit nesnenin mucitlerini hiç düşündünüz mü ? Akla gelen ilk isimler Edison, Graham Bell veya Newton değil mi ? Bilim, icatlar veya teknoloji nedense hep erkeklerle bağdaştırılan konular olmuştur, halbuki günlük hayatımızda kullandığımız kese kağıtlarından araba camı sileceğine, bulaşık makinesinden kurşun geçirmez yeleklere kadar birçok buluşun altında kadın mucitlerin imzası vardır. Bugünkü yazımızda ise bunu göstermek amacıyla sizler için unutulmaması gereken kadın mucitleri derledik.
Margaret E. Knight (1838 - 1914)

Kese Kağıdı


Evet, şu an herkesin kullandığı ve üzerine bir şeyler koyarak geliştirmeye çalıştığı bu buluş o dönemde herkesin dikkatini çekmiş ve patent yarışına neden olmuş. Knight, kağıdı eşit yüzeyler oluşturacak şekilde katlayarak yapıştıran makineyi icat ederek kese kağıdını bularak tarihe geçmiş. Knight ayrıca kese kâğıdından başka yaratmış olduğu 26 ürünün daha patentine sahiptir.

Josephine Cochrane (1839 - 1913)

Bulaşık makinesi


Bulaşık makinesinini bulan kadın bunu bir ihtiyaç doğrultusunda, her gün bulaşık yıkamaktan sıkılıp bulmuş gibi düşünebilirsiniz fakat Cochrane aslında çok büyük önem verdiği seramiklerinin kırılmasını önlemek ve onları korumak için böyle bir buluş ortaya koymuştur. Planı bugün olduğu gibi tabaklarını bir düzenek oluşturup içindeki raflara koymak ve suyun gücüyle temizlemekti. Bu tasarısını gerçekletirdi fakat o yıllarda evlerde makineyi çalıştırmak için gereken sıcak suyu temin etme sıkıntısı olduğu için ilk yıllarında sadece büyük otellere ve restoranlara satış yapabildi. Cochrane makinenin patentini 1886’da aldı ve zaman içinde çalışan kadın sayısının da artmasıyla Cochrane’in icadı evlerimizin olmazsa olmazı haline geldi.
Mary Anderson (1866 - 1953)

Araba Camı Sileceği


Anderson New York’a gittiğinde arabaların iki dakikada bir durup camlarındaki karları temizlediğini gördüğünde bu problemi mükemmel bir buluşla çözebileceğini düşündü. Aracın içindeki bir kolla cama bağlı bir düzenek geliştirecek ve sürücüler camı temizlemek istediğinde bu kolu çekmesi yeterli olacaktı. Anderson hayalini geliştirip bu icadın patentini aldığında takvimler 1903 yılını gösteriyordu. Bazı insanlar Anderson’ın bu buluşunun dikkat dağıtıcı olabileceğini öne sürerek karşı çıktılar. Fakat, 1913 yılına gelindiğinde artık her araçta bir cam sileceği bulunur hale gelmişti.Grace Hopper (1906 - 1992)

Yazılım Programı


Amiral Dr. Grace Hopper “bilgisayarların annesi” olarak bilinir. Aynı zamanda Bir matematikçi olan Hopper, programlama dillerinin sayısal olduğu bir dönemde insanların kendi dillerini kullanarak kod yazması için 1952 yola çıktı ve COBOL isimli ilk evrensel yazılım dilini geliştirdi. Ayrıca bilgisayar problemleri için söylenen “bug” sözcüğünü ilk kullanan kişi de kendisidir. Kadın bir mucit olarak sayısız ödülü var. Öldükten sonra da ödül almayı bırakmamış ve 30 üniversiteden onur ödülü almıştır.
Marie Van Brittan Brown (1922 - 1999)

Sesli ve Görüntülü Güvenlik Kamerası


Brown evde yalnız kaldığı zaman korkan ve pencere kenarında dışarıyı izlemek durumunda kalan bir kadındı. Bu sebeple kapıyı açmadan veya her defasında pencere kenarında beklemeden eve gelenin kim olduğunu görebileceği bir yöntem geliştirmeye karar verdi. Dört gözetleme deliği, yatak odasına görüntü aktaran bir kamera ve karşılıklı konuşmayı sağlayan mikrofondan oluşan güvenlik sistemini geliştirerek 1969 yılında patentini aldı.


Stephanie Kwolek (1923-2014)

Kurşun geçirmez yelek

Stephanie Kwolek, kevlar denen sert ve dayanıklı, günümüzde kurşun geçirmez yeleklerin yapımında kullanılan materyalin mucidi. Bu madde ayrıca asma köprülerin halatlarında, kasklarda, kayak malzemelerinde ve kamp malzemelerinde de kullanılıyor.Sarah E. Goode (1855-1905)

Katlanabilir yatak

Goode 1885 yılında, katlanabilir yatak buluşuyla, Amerika’nın ilk patent alan siyahî kadını olma özelliğini taşıyor. Goode’nin günümüzde de kullanılan bu tasarımı kaldırılabilme, gizlenme, kabin, kitaplık gibi hallere geçebilme özelliğine sahip.Bizler dünyanın kadınlarla daha “yenilikçi” ve “inovatif” olduğunu düşünüyoruz. Peki ya siz ?


12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page