top of page

3-2-1 Haydi Bahçelere!


Evlerimizde oldukça fazla vakit geçirdiğimiz günlerden sonra toprağın önemini anladık. Her aşamasıyla özel olarak ilgilendiğimiz bir meyvenin ya da sebzenin tadının çok farklı olduğunu düşünürüz. Sizce bu doğal olduğundan mı, yoksa duygusal bir bağ kurduğumuzdan mı?


“Bahçeciliğin ihtişamı: eller toprakta, kafa güneşte, kalp doğayla iç içe. Bir bahçeyi beslemek; sadece bedeni değil, ruhu da beslemektir.” - Alfred Austin

Peki bahçeliğe neyle başlamalıyız?


Ben her zaman en kolay yetiştirilen ürünlerden başlamayı tavsiye ederim. Nane, roka, maydanoz gibi saksıda da rahatlıkla yetiştirilebilen bitkilerle başlayabiliriz. Bu tarz bitkileri hızlı büyüyen, arsız olarak adlandırırız. Yetişen bitkileri koparmaktan çekinmeyin, alttan filiz vererek büyümeye devam etmektedir. (Saksı seçiminde altının delikli bir saksı olmasına da dikkat etmeliyiz.)


Daha sonrasında gelen domates, biber, patlıcan gibi ürünlerimizi kök gelişimi açısından saksıda yetiştirmek biraz daha zor olduğundan toprakta yetiştirmenizi tavsiye ederim. Özellikle domates bitkisi yukarı doğru büyüdüğünden, büyüdüğü süreç boyunca bir tahta parçasına sarılarak büyümesi tavsiye edilir.


HEPİNİZİN MERAK ETTİĞİ SULAMA


Sulama konusu birçoğumuzun zorlandığı temel konulardan biridir; kaç günde bir sulamalıyım, ne kadar sulamalıyım gibi sorularla karşılaşırız. Aslında bunun kesin bir cevabını vermeyiz. Sıcaklık, nem, güneş ve yağış gibi etkenler sulamayı oldukça etkilerler. Havanın yağışlı olduğu dönemlerle, kurak olduğu dönemlerde aynı sulama yapılmaması gerekir; bunun için her zaman toprağın 3 ila 5 cm derinine parmağınızla inerek toprağın kuruluk durumunu öğrenebilirsiniz. Toprağınız tam kurumadan sulamanız tavsiye edilmez. Sulama zamanı olarak da sabah erken saatleri ya da akşam saatleri tercih edilir.Mevsimlik çiçeklerde tohumları ayrı bir yerde çimlendirmek en doğru yöntemdir. Çimlenme süresinde evinizin içinde ya da kapalı bir balkonda tutmak daha iyi bir yöntemdir ancak günlük olarak havalandırılıp, sprey şişesiyle sulaması yapılmalıdır. (Bahçe suluğuyla doğrudan sularsanız tohumlar toprak üstüne çıkacağından tavsiye edilmez.) Daha sonra çimlenen ve belirli bir büyüklüğe ulaşan mevsimlik çiçekleri toprağa ya da saksılara ekimleri yapılabilir.


47 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page